Köşe Yazıları

Kutuplaşmayı Azaltmaya Hazır mısınız?

Uzun bir aranın ardından merhaba!

Farklı bir projede yer almam sebebiyle yazılarıma ara vermiştim. Şimdi tekrar yazma vakti.

Daha önce yazmış olduğum yazılarımda1 sizlere Türkiye’de Kutuplaşmayı Azaltmaya Yönelik Stratejiler ve Araçlar Projesi (TurkuazLab) hakkında bilgi vermiştim. Bu projeyi, bu projenin yapmış olduğu çalışmaları oldukça kıymetli buluyorum. Yine projenin internet sayfasında gezinirken http://turkuazlabsaha.org/ adresli internet sitelerine eriştim. Bu yazımda sizlere bu internet sitesini tanıtacağım.

Site; Kutuplaşmayı Anlamak, İnfodemi Eğitimi başlıklı iki adet dersi ücretsiz olarak sizlere sunuyor. Bunun yanında eğlenceli oyunlarla da size en uzak partiyi ne kadar tanıdığınızı (Tahmin Oyunu) ve siyaset konuştuğunuz 5 arkadaşınızla olan çemberi size gösteren (Fanus Oyunu) ile sizleri karşılıyor.

Şimdi, bu ders ve oyunlar hakkında daha detay bilgiler vermek faydalı olacak.

Kutuplaşmayı Anlamak Dersi

Bu derse katılmadan evvel sizi bir Giriş Testi karşılıyor. Giriş Testi profil belirlemeye yönelik hazırlanmış ve kısa sürede bitiyor. Bu testi ve ders sonlarında size sunulan final testini bitirmeden derse katılım belgesini alamıyorsunuz. İlgili eğitimin içeriğinde 6 adet ders bulunuyor. Derslerde işlenen ana konular ise; Kutuplaşma, Ötekileştirme, Kimlik, Haklar, Yapabilirlik, İhtiyaçlar, Temas, Gerçeklik üzerine oluşuyor. Dersler, video olarak izleniyor ve ders içerisinde sorulan sorularla pekiştirme sağlanıyor. Ayrıca tamamlama eğitimlerini de izlemeniz öneriliyor ve yardımcı kaynaklar da kullanmanız için sunuluyor.

İnfodemiyi Anlamak Dersi

Bu proje katılımcıların COVID-19 ile ilgili yanlış bilgilere karşı dayanıklılığını arttırabilmek için çevrimiçi eğitim aracı oluşturarak sivil katılım olarak tanımlanıyor. Yukarıda anlattığım temel bilgiler burada da geçerli. Derslerde işlenen ana konular ise; yanlış bilgi, mezenformasyon, post-truth, infodemi, doğrulama, koronavirüs, sağlık üzerine oluşuyor.

Tahmin Oyunu

Oyunların kurgusu oldukça basit ve hemen sonuç vermeye yönelik tasarlanmış. Tahmin Oyununda kendinize en uzak siyasi partiyi 5 parti arasından seçiyor ve bu parti taraftarlarının bazı konular hakkında vermiş olduğu yanıtları tahmin etmeye çalışıyorsunuz. Tahminlerinizin, kutuplaştığınız kitle ile tanışıklık bağınızın ölçüsünü belirlediğini unutmayın. Belki de, yanlış kişileri kutuplaştırıyor olabilirsiniz! Tanımadığınız kişileri de kutuplaştırmak ne kadar doğru, takdir sizin.

Fanus Oyunu

Bu oyunda yakın çevrenizdeki kişilerin siyasetle ilgili benzer görüşlere sahip olup olmadıklarını değerlendirerek kendi ağınızın yansımasını öğreniyorsunuz. Siyaset konuştuğunuz 5 arkadaşınızın ismini yazıyor ve bu 5 arkadaşınızın birbirlerine karşı fikirlerini “Zıtlık-Benzerlik” çizgisinde değerlendiriyorsunuz. Bu değerlendirme ise, sizin fikirsel fanusunuzu belirliyor. Çarpıcı sonuçlara hazır olun!

Site ile ilgili keşfedilmesi gereken yerler tabii ki bununla sınırlı değil; ancak bu tarzda projelerin, doğru sonuçlara ulaşılması adına analiz edildiğini de unutmamak gerekiyor. Hâliyle, sizin burada verdiğiniz yanıtların kutuplaşmayı azaltmaya yönelik bir katkı sunduğunu bilmeniz gerekiyor.

Kutuplaşmayı Azaltmak, hatta Sona Erdirmek Elimizde.

Hatib Minber

Sitemde yayınlanan içeriklerden ilk siz haberdar olun. Ücretsiz olarak bildirim almak için e-posta adresinizi girin. Aboneliği tamamlamak için lütfen e-postanıza gönderdiğim, iletiyi onaylayın.

Print Friendly, PDF & Email

Kaynakça / Dipnotlar

  1. Siyaset ve İnfodemi Organizasyonları: https://www.hatibminber.com/blog/siyaset-ve-infodemi-organizasyonlari/

    Kutuplaşmamız Üzerine: https://www.hatibminber.com/blog/kutuplasmamiz-uzerine/

Bu Yazıya Görüşlerinle Katkıda Bulun!..