Köşe Yazıları

İslamilik Endeksi ve Taliban İnancı Üzerine

Bundan 1-2 gün önce sosyal medyada karşıma ilginç bir haber çıktı: “Türkiye, 2020 İslamilik Endeksi sıralamasında 100. sırada”.

Bunun üzerine, ben de hemen listeyi inceledim. Listenin birinci sırasında Yeni Zelanda, ikinci sırasında da İsveç vardı. “Affedersiniz Ermeni” şeklinde ifade edilen Ermenistan, İslamilik Endeksinde 57. sırada, Türkiye’nin önünde yer alıyordu. Müslüman olmayan bu ülkelerin İslamilik Endeksinde, Müslüman Türkiye’nin önünde bulunması gerçekten de şaşırtıcıydı. Haber gerçek mi, değil mi diye tereddüt ettim. Sonra, Doğruluk Payı sitesinde bu iddiayı1 Cansu Yılmaz’ın doğruladığını gördüm.2

Burada, İslamilik Endeksinin ne olduğuna dair uzun uzadıya yazmak istemiyorum. Ne olduğu, kimler tarafından yapılan bir araştırmanın ürünü olduğu ve benzeri şeyleri yine doğruluk payı sitesinden Koray Kaplıca’nın yazısından öğrenmek mümkün 3 (Ben de yazının sonunda, okumanız için, dipnotlar bölümüne bu yazının bağlantısını ekledim.)

Endeksin, İslamilik çerçevesinde bir ölçüm yapmadığı, yapsa bile bu ölçümün doğru sonuçlar vermediği şeklinde yoğun eleştiriler olsa da, endeksin ölçüm yaptığı alanların etik değerleri kapsadığını iddia etmek yanlış olmaz. Koray Kaplıca’nın yazısında endeksin verdiği sonuçlara göre yapılan sıralamanın İslami öğretilere uygun olarak yaşamayı kendine şiar edinmiş bir bireyin en rahat edeceği ülkeler sıralaması olduğu vurgulanıyor.

Müslüman olduğunu söyleyen bireylerin, Türkiye yerine, Yeni Zelanda, Ermenistan, Yunanistan, İsrail, İsveç, Fransa, Japonya gibi ülkelerde daha rahat edeceğini vurgulayan bir endeks bize çok önemli mesajlar veriyor.

“Filistin halkına eziyet çektiren, sürdüren ve bunu devlet politikası hâline getiren İsrail, nasıl olur da, Türkiye’nin önünde yer alır” diye düşünebilirsiniz. Belki de haklısınız; ama endeks tek bir göstergeden oluşmuyor. Örneğin ekonomiye dair kategoride, ülkenin yolsuzluktan uzak olması ve ekonomik prensiplerin İslami finansa uygunluğu gibi göstergeler de rol oynuyor.4

Yolsuzluğun bu kadar alenileştiği, hukukun yolsuzlukların üzerine gitme noktasında bu kadar ağır, aksak kaldığı bir ülke halini alırsanız, İslamilik endeksinde de 100. sıralara yerleştiğinizde şaşırmamanız gerekir. İslam, pek tabii ki yolsuzluğu yasaklar.

Müslüman olduğunuzu, betonla gösterir ve her yere camii yaparsanız, diyanetiniz milyar TL’lik bütçelerini yettiremez ve ek bütçe isterse, okulla bilgi vermek yerine cahille saçmalık pompalarsanız her ne kadar eleştirilse de İslamilik Endeksi denilen şeyde 100. sırada yer alırsınız. (Bu arada, endeksin hangi konular üzerine araştırma yaptığını buradan okuyabilirsiniz.)

Özetle ve sonuç olarak; Gerçek İslam bu ülkede en çok manipüle edilen kavram olarak duruyor. Yaşayışımızın İslam’a uygun olduğunu körlere, sağırlara duyurmak için yaptığımız samimiyetsiz gösterişler bizi Müslüman’dan çok her şeye benzetiyor. İslam’ı, Taliban ile özdeşleştirip İslam’ı böyle bir şey gibi sunarsanız ve sonra da tüm inancınızla, “Türkiye’nin, Taliban’ın inancıyla ters bir yanı yok” derseniz İslamilik Endekslerinde sonlarda yer alırsınız.

Yurttaşlarının ezici bir çoğunluğu Müslüman bir ülkenin bundan daha büyük bir utancı olabilir mi?

Karar sizin!

Hatib Minber

Sitemde yayınlanan içeriklerden ilk siz haberdar olun. Ücretsiz olarak bildirim almak için e-posta adresinizi girin. Aboneliği tamamlamak için lütfen e-postanıza gönderdiğim, iletiyi onaylayın.

Print Friendly, PDF & Email

Kaynakça / Dipnotlar

  1. https://www.instagram.com/p/CRovLRwnYu1/?utm_source=ig_embed&ig_rid=517bf351-e3b8-4f3b-b0e9-8aad42f6bde2
  2. https://www.dogrulukpayi.com/dogrulama/2020-islamilik-endeksi-siralamalarina-yonelik-iddialar
  3. https://www.dogrulukpayi.com/bulten/islamilik-endeksi?gclid=Cj0KCQjw3f6HBhDHARIsAD_i3D-bOLd_RLYs9zm9daDYCc5vVO3MVb8Xlw6TtMR857MBXVgx5Jo-YKUaAgXdEALw_wcB
  4. https://www.dogrulukpayi.com/dogrulama/2020-islamilik-endeksi-siralamalarina-yonelik-iddialar (örneğin ifadesiyle başlayan ve devam eden kısım)

Bu Yazıya Görüşlerinle Katkıda Bulun!..