Köşe Yazıları

Türkiye’mizin Özeti: Diyanetin Bütçesi

23 Temmuz 2021 tarihinde Sözcü Gazetesinde Diyanet İşleri Başkanlığının 13 milyar TL’lik verilen bütçeye ek bütçe istediği haberleri1 yer aldı.

Peki, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 2021 yılı bütçesinden aldığı payı ve verilen bu bütçe ile diğer kurumları karşılaştırdığımızda nasıl bir sonuçla karşılaşıyoruz? Bu konuyu daha önce kaynak olarak aldığımız Doğruluk Payı sitesi aracılığıyla özetlersem aşağıdaki gibi bir tablo görüyoruz. 2

Çok uzun analizler yapmaya gerek yok. Tablodan gördüğünüz üzere Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bütçesi, İç İşleri Bakanlığı, Dış İşleri Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı (?), Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, Avrupa Birliği Başkanlığı gibi kurumlara ayrılan bütçeden fazla.

Özetin özeti niteliğinde bir soru: Diyanet İşleri Başkanlığı ayrılan bu bütçeye rağmen işini doğru düzgün yapamıyorsa, diğer bu güzide kurumlar verilen bu bütçe ile işini nasıl yapsın?

Neyse, çıkartın bakalım telefonlarınızı, hepinizin cebinde bilmem ne kadarlık telefonlar var değil mi? Güle güle kullanın. İyi uykular.

Hatib Minber

Sitemde yayınlanan içeriklerden ilk siz haberdar olun. Ücretsiz olarak bildirim almak için e-posta adresinizi girin. Aboneliği tamamlamak için lütfen e-postanıza gönderdiğim, iletiyi onaylayın.

Print Friendly, PDF & Email

Kaynakça / Dipnotlar

  1. https://www.sozcu.com.tr/2021/ekonomi/13-milyar-butcesi-olan-diyanet-ek-para-istiyor-6553569/ Son Erişim Tarihi: 30.07.2021
  2. https://www.dogrulukpayi.com/bulten/2021-butce-dagilimi/ Son Erişim Tarihi: 30.07.2021

Bu Yazıya Görüşlerinle Katkıda Bulun!..