Köşe Yazıları

Kareliler ve Çizgililer Ülkesi

TurkuazLab ile ilgili, şu an okumakta olduğunuz sitemde birden fazla yazı yazdım (sitenin arama bölümüne TurkuazLab yazdığınızda bu yazılara erişebilir veya bu yazının dipnotlarına bakabilirsiniz).1 TurkuazLab, tekrar hatırlatalım, Türkiye’de Kutuplaşmayı Azaltmaya Yönelik Stratejiler ve Araçlar Projesi adlı projenin kısaltılmış hâli.

TurkuazLab, kutuplaşma ile ilgili bilimsel veriler paylaştığı gibi, bu kutuplaşmanın sürdürülebilir olmaması için de elinden geleni yapıyor. Kutuplaşmayı Azaltmaya Hazır mısınız? başlıklı yazımda TurkuazLabSaha internet sitesinde çeşitli oyun ve derslerle kutuplaşmayı anlamamızı ve azaltmamızı sağlayacak araçları tanıtmıştım.

Şimdi bu araçlara bir yenisi eklendi. O araç da “Kareliler ve Çizgililer Ülkesi” yani KAÇİ adlı oyun (Yazının sonunda oyunun bağlantı adresini vereceğim).

Bu oyunda, Kareliler ve Çizgililer ülkesinde yaşayan iki farklı gruptan birisini seçerek bu ülkenin vatandaşı oluyor ve size sorulan sorularla toplum içindeki prestij ve uyumunuzu belirliyorsunuz.

Oyunda size sorulan 6 soru oluyor. İlk soruda bulunduğunuz grubu (kutup) seçiyorsunuz. Sonraki iki soruda verdiğiniz yanıtların bir önemi yok. Bu iki sorudan sonra verdiğiniz yanıtlar, seçtiğiniz gruba bir aidiyet oluşturuyor. Sonraki sorular ise diğer grubun bakış açısına karşı duruşunuzla ilgili oluyor.

Tüm sorularda, kendi kişiliğinize göre, dürüstçe yanıtlar vermeniz çok önemli; çünkü bu yanıtlara göre KAÇİLİLER arasındaki prestijiniz ve KAÇİ’deki toplumsal uyuma etkiniz hesaplanıyor. Bu oyuna katılan kişilerin verdiği yanıtlar da toplanarak bilimsel bir sonuca ulaşmaya çalışılıyor. Pek tabii ki bu oyun kutuplaşmanın çözümüne ve nedenlerine dair kesin yargılar oluşturamaz. Proje bundan çok daha profesyonel işler yapıyor. Buradaki amaç, bir oyun kurgusuyla ortaya bir veri çıkartabilmek.

Haydi, bu çalışmaya katkı sunabilmek için bağlantı adresine tıklayarak bu oyuna katılalım.

Kim bilir, belki tek amacı kutuplaşma yaratmak olan insanlara karşı güçlü bir argüman yaratırız. Buna çok ama çok ihtiyacımız var.

Hatib Minber

Sitemde yayınlanan içeriklerden ilk siz haberdar olun. Ücretsiz olarak bildirim almak için e-posta adresinizi girin. Aboneliği tamamlamak için lütfen e-postanıza gönderdiğim, iletiyi onaylayın.

Print Friendly, PDF & Email

Kaynakça / Dipnotlar

  1. 1- Kutuplaşmamız Üzerine: https://www.hatibminber.com/blog/kutuplasmamiz-uzerine/

    2- Siyaset ve İnfodemi Organizasyonları: https://www.hatibminber.com/blog/siyaset-ve-infodemi-organizasyonlari/

    3- Kutuplaşmayı Azaltmaya Hazır mısınız?: https://www.hatibminber.com/blog/kutuplasmayi-azaltmaya-hazir-misiniz/

Bu Yazıya Görüşlerinle Katkıda Bulun!..