Köşe Yazıları

Demokrasimize Büyük Bir Artı

Türkiyemiz, 2021 yılı Demokrasi Endeksinde 167 ülke arasından 103. sırada kendisine yer bulabildi. Listenin ilk sırasında Norveç, son sırasında ise Afganistan yer aldı1 (Afganistan demişken İslamilik Endeksi ve Taliban İnancı Üzerine adlı yazımı tekrar hatırlatmak isterim). Endeksle ilgili daha detay bilgi için de burayı tıklayabilirsiniz.

Demokrasimizin her geçen yıl yaşadığı zedelenme, aldığı darbe üzerine elbette ki uzun uzadıya makaleler yazılabilir. Geçmişte bunu yaptım; ancak bu yazımın konusu demokrasi yönünde aldığımız bir darbeden ziyade demokratik bir görüntüye, belki de bir artıya işaret edecek.

12 Şubat 2022 tarihinde, “muhalefet” olarak nitelendirilen 6 siyasi partinin genel başkanları bir akşam toplantısında buluştu. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun daveti üzerine Saadet Partisi, İYİ Parti, Gelecek Partisi, DEVA Partisi ve Demokrat Parti’nin Genel Başkanları “güçlendirilmiş parlamenter sistem” ortak hedefini halkın karşısına resmi olarak sundular.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun daveti üzerine Saadet Partisi, İYİ Parti, Gelecek Partisi, DEVA Partisi ve Demokrat Parti’nin Genel Başkanları “güçlendirilmiş parlamenter sistem” ortak hedefini halkın karşısına resmi olarak sundular.

Liderlerin buluşması üzerine, yeni yol haritasının 28 Şubat tarihinde açıklanacağı belirtildi. 28 Şubat tarihinin niçin verildiği, neden bu tarihin belirlendiği konularında komplo teorilerinin şimdilik dışında yer almak, açıklamadan sonra bu konuda konuşmanın daha doğru olacağını söylemek durumundayım.

Yazımın başında, Türkiyemizin, Demokrasi Endeksinde bulunduğu noktayı vurgulamıştım. Yukarıdaki resim, yani liderlerin bir araya geldiği tablo demokrasi adına ülkemiz hanesine yazılan eksileri bir çırpıda götürecek değil elbette; ancak bu tablonun demokrasi anlayışına büyük bir artı yazacağından kimsenin şüphesi olmasın.

Peki, neden böyle düşünüyorum?

Bu liderlerin bir araya gelmesi, iktidarın yerine geçme durumlarında belki de daha anti-demokratik sonuçlar ortaya çıkaracak. Belki de yaralarının şu fotoğrafla pansuman edildiği demokrasi daha büyük yaralar alacak. Bunların hepsi birer varsayım. Ancak liderlerin bir araya gelmesine yönelik bu fotoğraf, farklı fikirlerin yaşatılması prensibini barındıran demokrasiye bu aşamada büyük bir hizmet veriyor.

Demokrasiyi tanımlama riskine girişecek olursak, demokrasi, farklı fikirlerin bir arada yer aldığı, bu fikirlere saygı gösterildiği, temel hak ve özgürlüklerin insan ve insana dair yapılarda olumlu yönde arttığı yönetimsel bir süreç olarak tanımlanabilir.

Yukarıdaki fotoğraf bu açıdan farklı görüşlere söz hakkı tanıyan, bu görüşleri yuvarlak bir masa etrafında toplayan bir somutlamayı bize göstermektedir. Bu açıdan ve güçlendirilmiş parlamenter sistem ile tek adam otoriter rejimine son vermeyi amaçlaması bakımından demokratik olarak nitelendirilebilir.

Özetin özeti diyecek olursak, muhalefet liderlerinin kendi aralarında yaptığı bu toplantı, verdikleri fotoğraf Türkiyemizin demokrasi anlayışı açısından kötü itibarını düzeltme yönünde bir umut ışığı olmuştur. Bu liderlerin, kendilerince iktidar yürüyüşü demokrasiye fayda mı yoksa zarar mı verecek bunu başka bir yazıda tartışmanın daha doğru olacağını düşünüyorum.

O yazı da çok yakında.

Hatib Minber

Sitemde yayınlanan içeriklerden ilk siz haberdar olun. Ücretsiz olarak bildirim almak için e-posta adresinizi girin. Aboneliği tamamlamak için lütfen e-postanıza gönderdiğim, iletiyi onaylayın.

Print Friendly, PDF & Email

Kaynakça / Dipnotlar

  1. İlgili haber için: https://tr.euronews.com/2022/02/10/turkiye-demokrasi-endeksi-nde-2021-y-l-nda-167-ulke-aras-nda-103-uncu-oldu

Bu Yazıya Görüşlerinle Katkıda Bulun!..