Köşe Yazıları

Gelişim ve Demokrasi Partisi (GDP) Kuruldu!..

Gelişim ve Demokrasi Partisi (GDP) kuruldu. Tabandan ve demokratik örgütlenme modeli ile kurulduğu ifade edilen partinin “Kurucu Genel Başkanı Özlem Ağırman” oldu. Partinin kurucuları arasında siyasetinin eski, bilinen ve ünlü isimlerinin olmadığı ve yapılan ilk seçimlere katılmak için hazırlıkların hemen başlayacağı ifade ediliyor. İnternet sitelerinde bir amblem olsa da “Tüzüğe” göre henüz bir amblemleri yok ve hazırlanıyor!

Peki, kimdir Özlem Ağırman? Buradan başlayalım.

Şehir ve Bölge Planlamacısı olan Özlem Ağırman, 1990-1999 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesinde memur olarak görev almış, 1999 yılında bu görevinden ayrıldıktan sonra Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) üyesi olmuş; 2001-2003 yılları arasında CHP’nin Tuzla İlçesi Kadın Kolları Başkanlığı, 2003-2005 yılları arasında da CHP Tuzla İlçe Yönetim Kurulu İlçe Sekreterliği görevlerini yürütmüş. Aynı zamanda ses sanatçısı olan Özlem Ağırman, eşi M. Tekin Ağırman’ı uğradığı silahlı saldırı sonucu 2015 yılında kaybetmiş. Yine aynı yıl CHP listelerinden 26. dönem milletvekili aday adaylığı ve sonraki seçimler olan 27. dönem milletvekilliği aday adaylıklarında seçilme şansı bulamayan Ağırman, parti içi muhalif kanatta yer almış ve bu yer alış sonrasında hakkındaki “ihraç” kararına istinaden YDK’ya başvurmadan partisinden istifa ederek Gelişim ve Demokrasi Partisinin kuruluş safhasına geçmiş.

Partiyi incelemeye devam edelim..

Parti, CHP’nin “demokrasisizliğini” ön plana çıkartarak sistemsizlik/tek adam düzeninin partiye hakim olmasından şikayetçi bir tavırda yer alıyor. Bu sebeple CHP’den bir kopuşun kaçınılmaz olduğu vurgulanıyor ve gerekirse CHP’nin ve benzer partilerin de bölünüp parçalanarak yok olmalarını istiyor. Yeni ve genç bir siyasetin temsilcisi olduğunu savunan GDP eski, bilinen ve ünlü siyasetçilerin partinin kurucular kurulunda yer almadığını ve bu siyasetçilerin eski, sağlıksız yapıdan gelip yeni partiye de aynı hastalıları bulaştıracağını iddia ediyor. Hatta bu iddiasını da Bülent Ecevit – DSP örneği ile somutlaştırıyor.

Bu kadar tek adamlıktan bahsedilmesi beni hemen parti tüzüğüne bakmaya zorladı. Tüzükte Genel Başkanlık bölümüne baktığımda bir genel başkanın, (kurucu genel başkanlık dönemi hariç) en fazla üç dönem seçilebileceği belirtiliyor. İki yılda bir düzenlenecek “Kurultay” tarafından seçilecek genel başkanın, bu tüzüğe göre anladığım kadarıyla en fazla 6 yıl genel başkanlık görevini sürdüreceği belirtiliyor. Kurucu Genel Başkan için ise bu süre en fazla 8 yılla sınırlandırılıyor.

Parti ile ilgili diğer tüm merak edilenleri ve partinin güzel bir şekilde hazırlanmış olan programını partinin internet sitesi olan https://www.gdp.org.tr/ adresinden öğrenebilirsiniz.

Ben, yaptığım incelemeye göre sonuç yerine bir şeyler söyleyecek olursam, CHP’den ayrılan isimlerin, CHP’nin kurucu değerlerini yitirdiği söylemlerini kullanmasını anlayabilsem de, ayrılan bu isimlerin hepsinin farklı siyasi partiler kurma uğraşında olmalarını anlayamıyorum. Üstelik bu ayrılış sonrası yok olmuş birçok siyasi parti örneği varken!..

CHP içerisinde demokratik olmayan bir tüzük olduğu iddia edilebilir belki; ama tek adam olarak partinin başında yer aldığı iddia edilen Kemal Kılıçdaroğlu’nun 10 yıldır partiyi yönettiğini de unutmamak gerekiyor. Yukarıda da okuduğunuz üzere Özlem Ağırman, kurultay tarafından seçilmesi durumunda partiyi 8 yıl yönetebiliyor. Bana, yakın bir süre olarak geldi. Dolayısıyla tüzükte belirtilen “en fazla üç dönem genel başkanlık” vb. iddiaların çok fikir çelici olmadığını düşünüyorum.

Sonuç olarak, parti içi muhalefetin susturulduğu ve ihraç edildiği demokratik olmayan yapıların varlığı beni son derece rahatsız etse de, yeni parti çalışmalarının da kendi içerisinde bir bütünlüğe sahip olamamasını “en azından sol(!) için” beyhude çabalar olarak görüyorum. Emine Ülker Tarhan, Muharrem İnce, Özlem Ağırman, Yılmaz Öztürk, Ahmet Davutoğlu, Ali Babacan vb. siyasetçilere, siyasetin çöplüğünde yer almadan duyurulur.

Haklı çıkacak mıyım, bunu zaman gösterecek.

Hatib Minber

Sitemde yayınlanan içeriklerden ilk siz haberdar olun. Ücretsiz olarak bildirim almak için e-posta adresinizi girin. Aboneliği tamamlamak için lütfen e-postanıza gönderdiğim, iletiyi onaylayın.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Gelişim ve Demokrasi Partisi (GDP) Kuruldu!..

  • F d d

    Umarım birleşme yeni bir parti çatısı altında değil de Kemal Kılıçdaroğlu olmaksızın CHP çatısı altında Muharrem Ince önderliğinde olur.

    Yanıtla

Bu Yazıya Görüşlerinle Katkıda Bulun!..