Köşe Yazıları

Robot ve İnsan

Sevgili Dostum, kardeşim Gökhan Dağ, 2018 yılında atmış olduğu aşağıdaki tweet ile oldukça önemli bir noktaya vurgu yapıyor. Aslına benzer bu düşünceyi Kasım 2020’de Filozof, Prof. Dr. Ionna Kuçuradi de aynen şu sözlerle dile getirdi: “İnsanların robotlaştırıldığı, robotların insanlaştırıldığı bir çağda yaşıyoruz!”

Gökhan Dağ’ın 2018 yılında atmış olduğu Tweet

Gerçekten de öyle, zamanımız robotları insan, insanları ise robot yapmayı amaç edinmiş vaziyette.

Siyaset içinde de robotlaştırılmış insanlar var. Örneğin, meclisimizde yaşayan robotlaşmış milletinvekilleri (milletvekilleri) şu komutu almış vaziyetteler: Rakip siyasi partinin yasa teklifi vb. geldiğinde teklifi reddetmek için kolunu kaldır; bizim partinin yasa teklifi vb. geldiğinde teklifi onaylamak için kolunu kaldır..

Bu yukarıdaki komut sonrası olan tabii ki meclisin dışındaki robotlaşmış insanlara oluyor. Onlar bir çok haktan mahrum kalarak hayatlarını sürdürüyorlar veya birçok konuda eziliyorlar.

Son dönemde fenomen haline gelen sokak röportajlarına siz de denk gelmişsinizdir. İktidarın ve ekonomik toplu durumumuzun çok iyi olduğunu savunan robotlaşmış insanların ağzında şu robotik kodları hepimiz duyuyoruz:

1- Almanya bizi kıskanıyor.

2- Ekonomi kötü ise cebinde 3.000 liralık telefon nasıl oluyor?..

3- Şükretmeyi bilmiyoruz

4- Avrupa aç, aç..

Allah akıl, fikir versin..

Robotlara ne demeli peki? O kadar bizleştiler ki geçen günlerde yapay zekanın kutsallaştırdığı bir robot insan ırkını yok etmenin planlarını yapar hale geldi. Navigasyonlarda bize yol tarif eden abla neredeyse trafiğe küfredecek pozisyonda iken Siri denilen akıllı telefon asistanı küfür duymaktan bıkkın. Bankaların, yapay zeka asistanlarına sorulan sorular ise beyin yakıcı.

Farkında mısınız, hepimizin duyguları birer birer yok oluyor?.. Kemal Sunal, teknolojik bir geliştirme ile tekrar reklamlarda boy göstermeye başladı; ama o kadar duygusuz ki, insan tebessüm bile edemiyor!.

Adile Naşit, Münir Özkul gibi güzel gülen, onların filmlerindeki gibi duygularını bize hissettiren ne kaldı?

Ağlayamaz olduk, acıklı hallerimize!..

Güzel bir temenni ile bitireyim: İnsan olalım, iyi bir insan..

Hatib Minber

Sitemde yayınlanan içeriklerden ilk siz haberdar olun. Ücretsiz olarak bildirim almak için e-posta adresinizi girin. Aboneliği tamamlamak için lütfen e-postanıza gönderdiğim, iletiyi onaylayın.

Print Friendly, PDF & Email

Bu Yazıya Görüşlerinle Katkıda Bulun!..