Köşe Yazıları

Kaderin Kehaneti

“Kader denilen şeyden kaçılmaz” derler. Sophokles’in, en önemli tragedyalarından birisi olan “Kral Oidipus” adlı eseri, kader konusunu işlemesi bakımından oldukça çarpıcıdır. Eserde, kehanete göre Kral Oidipus, bir gün babasını öldürerek annesi ile evlenecektir. Kimsenin ihtimal bile vermediği bu olay, eserde kaderin kaçınılmaz sonu olarak gerçekleşir.

İnançlı insanların, inançları gereği kadere inanmaları beklenen bir şeydir. Artık kimisi kader desin, kimisi kehanet desin adı her neyse tarihin bir sonuca varacağı kesindir. Her olay, belli bir sonuca vararak belli bir girişin kapısını açar.

Ama tüm bunlara rağmen bazen kader denilen şeyi kişilerin kendisinin de yazdığına inanılır. Tıpkı Mustafa Kemal Atatürk’ün, yazmış olduğu destansı kader gibi.

Mustafa Kemal Atatürk, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ayak basmadan evvel, Samsun’a gidişinin temelleri üzerine uzun uzadıya planlar yapmıştır. Bugün Şişli’de bulunan Atatürk Müzesinin kapısında aynen şöyle yazar:

“Atatürk Vatanın Kurtuluşunu 1919 Senesinde Bu Evde Hazırladı.”

(Bu süreci oldukça güzel anlatan, Alev Coşkun’un Samsun’dan Önce Bilinmeyen 6 Ay: İşgal, Hüzün, Hazırlık kitabını mutlaka okumanızı tavsiye ederim.)

Kaderin karşımıza çıkardığı Mustafa Kemal Atatürk, kendi kaderini yazarak en büyük kehaneti olan Türkiye Cumhuriyeti’ni karşımıza çıkartmış durumdadır.

Ve yine o kader, O’na düşman olanları da tarihimize yollamış, ve yine o kader Mustafa Kemal Atatürk’ün düşmanlarının başarısız olacağını zihinlerimize kazımıştır.

Tıpkı, Kral Oidipus’un imkansız kaderi gibi, Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları imkansız olanı başarmış, Osmanlı Hanedanlığının ardında bıraktığı yıkık dökük yurdu, çağdaş bir Türkiye Cumhuriyeti’ne ulaştırabilmişlerdir.

Kader, dün olduğu gibi bugün de Mustafa Kemal Atatürk’ün yanındadır. O’na düşman olanlar, O’na karşı verdikleri savaşı sürekli kaybedecek bir kadersel döngü içindedirler. Artık bunu anlamak zorundadırlar. Mustafa Kemal Atatürk’ün kazandığı bir kaderden kaçınılamaz!.

Özetle, Mustafa Kemal Atatürk’ün kazanma yönündeki kaderi, O’nun düşmanlarının kaybetme kaderine dönüşmüştür.

Kehanet ise, Mustafa Kemal Atatürk’ün sonsuza dek yaşayacağıdır.

Mustafa Kemal Atatürk, Ölümsüzdür!..

Hatib Minber

Sitemde yayınlanan içeriklerden ilk siz haberdar olun. Ücretsiz olarak bildirim almak için e-posta adresinizi girin. Aboneliği tamamlamak için lütfen e-postanıza gönderdiğim, iletiyi onaylayın.

Print Friendly, PDF & Email

Bu Yazıya Görüşlerinle Katkıda Bulun!..