Köşe Yazıları

İzzet Kütükoğlu’nu Tanır mısınız?

İzzet Kütükoğlu’nu tanır mısınız?

Bu soruya yanıtınız “Evet” ise ne mutlu size, “Hayır, tanımıyorum” diyorsanız; sorun yok, zaten çok büyük bir çoğunluk kendisini tanımıyor. O halde, ben tanıtayım:

İzzet Kütükoğlu, “Reform ve Farklı Türkiye1 adlı eserin yazarı. Twitter platformunda @farkliturkiye kullanıcı kodu ile tweetlerini paylaşıyor. Kastamonulu, ilkokul mezunu. Çiftçi bir ailenin oğlu, iki çocuğunun da emekli babası.

İzzet Kütüoğlu, kendi ifadesiyle, düşünen, sorgulayan, doğru bildiğini savunmaktan korkmayan bir kişiliğe sahip olduğu gibi çocukların bozuk bisikletinden, ülkenin bozuk anayasasına kadar her türlü bozuk ve arızayı gidermeye çalışan bir çözüm adamı..

İzzet Kütükoğlu, “Düşünürken ve Okurken Zamandan Tasarruf Edenler; Zamanlarını, Umutlarını ve Her Şeylerini Kaybederler!” uyarısıyla “Reform ve Farklı Türkiye” kitabına başlıyor.

En büyük derdi: “Sistem”. Kitap boyunca ve tweetlerinde “sistem” diyor, başka da bir şey demiyor. Çarpık sistemi anlatırken, devlet-ülke-anayasa gibi kavramlarında aslında nasıl yanlış kullanıldığını, yanlış bilindiğini tokat gibi suratımıza çarpıyor.

Yukarıda da kendi ifadesiyle bir çözüm adamı olarak, bize, ülkeye bir çözüm önerisi getiriyor!.

Burada bu çözüm önerisini anlatmayacağım. Belki kendisi, olur da bu yazıyı görür ve yazmak isterse yorum bölümüne bir şeyler karalayabilir. Çözüm önerisini merak edenler esere veya İzzet Kütükoğlu’na da ulaşabilirler. Ulaşılmaz bir kişi değil nihayetinde!.

Benim, İzzet Kütükoğlu üzerinden meşrulaştırmak istediğim, ilkokul mezunu olsa bile kişinin çözümü aramak zorunda olduğu!. Ama, İzzet Kütükoğlu’nun eserinin ilk bölümü de bu konuda bir şeyler söylüyor: “O da aramanın (doğruyu) bulmaya yeterli olmayacağı!.”

Eğer “aramak, bulmaya yeterli” olsaydı, Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümsüz eseri Nutuk’ta belirtilen “Amerikan Mandasını” çözüm olarak önerenler doğruyu bulmuş mu olurdu?

Tabii ki Hayır; ama onların bulduğu “sözde” bu çözüm önerisi olmasa, belki de Mustafa Kemal Atatürk “doğru çözümü” bulamayacaktı.

Bitirirken!..

İzzet Kütükoğlu’nun siyasi görüşü mü? Hiç de önemli değil.

Tweetlerine bakarsanız en büyük üzüntüsü, bu çözüm önerisinin dikkate alınmaması ve kitabının okunmaması!. Hem de kitabında tavsiyeler sunduğu siyasetçilerin bile okumaması O’nu çok üzmüş!.

Ben, Hatib Minber, eserini okudum İzzet Kütükoğlu!. İçin rahat olsun. En azından bir kişiye derdini anlattığını bilerek yaşa.. Ömrün uzun olsun.

Hatib Minber

Sitemde yayınlanan içeriklerden ilk siz haberdar olun. Ücretsiz olarak bildirim almak için e-posta adresinizi girin. Aboneliği tamamlamak için lütfen e-postanıza gönderdiğim, iletiyi onaylayın.

Print Friendly, PDF & Email

Kaynakça / Dipnotlar

 1. İzzet Kütükoğlu, Reform ve Farklı Türkiye, Cinius Yayınları, 2015.

2 thoughts on “İzzet Kütükoğlu’nu Tanır mısınız?

 • İzzet Kütükoğlu

  Teşekkür ederim güzel insan. Benim için beni tanıtan bu makaleniz süpriz oldu. Kimse böyle bir jest yapmamıştı.
  İzzet Kütükoğlu ne çocukluğunda, ne çobanlığında, ne kısa okul hayatında, ne askerliğinde ne iş hayatında hiç bir zaman sıradan olmamıştır.
  Reform ve Farklı Türkiye;
  Benim için kitap değil, bir ideale ulaşmak için bir kapıdır.
  Ne var ki; bu bir kişi ile olacak bir ideal değildir.
  İnanıyorum ki, herkes bu ülkenin başarılı olmasını istiyor.
  Ama bu yetmez.
  Başarılı olabilmek için önce, neden başarısız olduğumuzu bilmemiz gerekiyor.
  Başarısızlığın sebebi olarak herkesin birbirini göstermesini doğru bulmuyorum.
  Çözüm basit.
  Anlatmak zor. Galiba anlamakta zor.
  Zor işler iyi işlerdir. Başarmak zorundayız.
  Sizin gibi duyarlı insanlara çok ihtiyaç var.
  Bu bir başlangıç, yol arkadaşlığımız sonsuza kadar sürsün isterim. Selamlarım, Saygılarımla.

  Yanıtla
  • İzzet Bey merhaba,

   Yorum ve katkılarınız için teşekkür ederim.

   Saygılarımla.

   Yanıtla

Bu Yazıya Görüşlerinle Katkıda Bulun!..