Köşe Yazıları

Yeniden Kurtuluş Savaşı

Bu yazımda sizlere Kurtuluş Savaşımızın çok çok önemli üç dönüm noktasından bahsedeceğim. Bu dönüm noktaları; Amasya Genelgesi, Erzurum Kongresi ve Sivas Kongresidir.

Bu üç dönüm noktasında Kurtuluş Savaşının ve Türkiyemizin temellerine sağlam çimento olacak çok önemli kararlar alınmıştır. Amasya Genelgesinde, “vatanın bütünlüğü milletin bağımsızlığı tehlikededir” ve “milletin bağımsızlığını, yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır” gibi durumun ciddiyetini ortaya koyan tespitler yapılmıştır.

Erzurum Kongresinde ise, “vatan bir bütündür, bölünemez”, “manda ve himaye kabul edilemez”, “milli gücü kullanmak ve milli iradeyi hâkim kılmak esastır” ve “millet her türlü yabancı işgal ve müdahalesine karşı topyekun kendisini savunacak ve direnecektir” kararları alınmıştır.

Sivas Kongresinde de yukarıda saydığım iki dönüm noktasına vurgu yapan “Kuvâ-yi milliye’yi etkili ve millî iradeyi hâkim kılmak esastır” kararı alınan kararlar arasındadır.

Dün, Kurtuluş Savaşı esnasında alınan yukarıdaki kararlar ve tespitler, ülkeyi düşman işgalinden kurtarma ve tam bağımsız bir yurt yaratma noktasında çok etkili oldular. Bu kararlar ve tespitler, eli silah tutan herkesi düşman işgaline karşı direnmeye sevk etti. Manda ve himaye reddedilerek Kuvâ-yi Milliye çatısı altında küllerinden yepyeni Cumhuriyetimiz doğdu.

Meselenin dününün yanında meselenin bir de bugünü var.

Hiç kendimizi kandırmayalım, bugün sokaklarımızda düşman kuvvetleri gezmiyor olsa da düşmanların birçok noktada esiri olmuş konumdayız. Bizi yönetme iddiasında olanlar, milletin bağımsızlığı ve vatanın bütünlüğünün tehlikede olduğunu ne yazık ki göremiyorlar ya da görmek istemiyorlar. Amerikan mandasını veya başka bir ülkenin himayesini soğukkanlılıkla kabul edecek Amerikancı, Avrupacı, şucu ve bucu binlerce sözde vatanseverimiz var!

Yukarıda bahsettim. Kurtuluş Savaşındaki bu üç dönüm noktası da dolaylı veya dolaysız milli iradeyi hâkim kılmaktan bahsediyor. Bugün sandığa gittiğimizde verdiğimiz oylar ile milli iradeyi ne kadar hâkim kılabiliyoruz? Oy verdiğimiz insanlar ne kadar milli?

Hâliyle dün Kurtuluş Savaşı vermemize neden olan kötü durumlar, bugün de aynen geçerliliğini koruyor.

O zaman, Biz, yeni bir, yeniden Kurtuluş Savaşı vermek için ne bekliyoruz?

Hatib Minber

Sitemde yayınlanan içeriklerden ilk siz haberdar olun. Ücretsiz olarak bildirim almak için e-posta adresinizi girin. Aboneliği tamamlamak için lütfen e-postanıza gönderdiğim, iletiyi onaylayın.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Yeniden Kurtuluş Savaşı

Bu Yazıya Görüşlerinle Katkıda Bulun!..