Köşe Yazıları

Okumak, Atatürkçü Bir Eylemdir!..

“Çankaya Köşkü Kütüphanecisi Nuri Ulusu’nun Hatıraları | Atatürk’ün Yanı Başında” 1 adlı eseri okumaya başladım. Kitap Nuri Ulusu’nun oğlu, Mustafa Kemal Ulusu tarafından derlenmiş. Nuri Ulusu, Mustafa Kemal Atatürk’e olan bağlılığını, çocuğuna O’nun ismini vererek göstermiş.

Nuri Ulusu’nun, Atatürk’ün yanında kütüphaneci olarak göreve başlaması büyük bir tesadüfün ve tarihin talihi olarak göze çarpıyor. Nuri Ulusu, eserin daha ilk 53 sayfasını okumuş olmama rağmen, daha doğrusu okuduğum kadarıyla kendisi, görevini çok iyi yapan birisi olarak köşk içinde sivriliyor.

Devam edelim..

Atatürk’ün okumayı ne kadar sevdiği, okumaya ne kadar önem verdiği hepimizin malumu. Adı geçen eserin 45 ve 52. sayfaları arasında “Atatürk’ün Çankaya Köşkü Kütüphanesi, Onun Kitap Sevgisi ve Okuma Aşkı” adlı bölümde Paşa’nın okuma alışkanlığı ve okuma aşkı oldukça güzel irdelenmiş. Hatta Atatürk’ün seyahati esnasında yanına aldığı kitaplarını karton kutu yerine, cephane sandığına konarak taşıttırması ve kitabı, kültür savaşında bir cephane olarak gördüğüne dair anekdotu eserde oldukça güzel işlenmiş.

Bu bölümde Atatürk’ün yemeden içmeden kesilerek kitap okuduğu günler de epey çarpıcı bir şekilde dile getirilmiş. Okurken not almaları, önemli yerlerin farklı renkte kalemlerle altının çizilmesi vs. de güzel bilgiler olarak eserde yer almış.

Gelelim bugünün “bazı” Atatürkçülerine!..

Mustafa Kemal Atatürk’ün okuma aşkı hemen her yerde bu kadar vurgulu şekilde anlatılıyorken, Atatürkümüz ile ilgili gittiğiniz her müzede Atatürk’ün okuduğu kitaplar sergileniyorken, bahsi geçen “bazı” Atatürkçüler ne kadar kitap okuyorlar?

Ben, Atatürk’ü savunma noktasında ölümü göze alan “bazı”larının, Atatürk’ün ölümsüz eseri Nutuk’u bile okumadıklarını çok net biliyorum.

Kitap okumayan, kitap okuma alışkanlığı olmayan bir Atatürk savunucusu, ne yazık ki, Atatürk’ü ve O’nun düşüncelerini eksik anlamıştır. Dolayısıyla, edindiği çaba beyhudedir. Başarıya ulaşma şansı çok çok düşüktür!..

Tabii ki, burada en az Atatürk kadar kitap okumalısınız şeklinde bir iddiada bulunmuyorum, bunun mantığı da yok; ancak Atatürk’e karşı olan görüşe üstün gelebilmenin tek yolu kitap vs. ile kişinin kendisini geliştirmesinden geçer/geçiyor.

Haliyle; Okumak, Atatürkçü Bir Eylemdir!..

Bu vesileyle adı geçen kitabı okumam için bana öneride bulunan büyüğüm, Saygıdeğer SBO’ya teşekkürlerimle.

Hatib Minber

Sitemde yayınlanan içeriklerden ilk siz haberdar olun. Ücretsiz olarak bildirim almak için e-posta adresinizi girin. Aboneliği tamamlamak için lütfen e-postanıza gönderdiğim, iletiyi onaylayın.

Print Friendly, PDF & Email

Kaynakça / Dipnotlar

  1. Mustafa Kemal Ulusu, Çankaya Köşkü Kütüphanecisi Nuri Ulusu’nun Hatıraları | Atatürk’ün Yanı Başında, Gözden Geçirilmiş 4. Baskı, İstek Yayınları

Bu Yazıya Görüşlerinle Katkıda Bulun!..