Köşe Yazıları

Dünden Bugüne Subaylar Savaşı!..

Osmanlı Devleti 1918’de Birinci Dünya Savaşını kaybedip yıkılma evresine girince onu kurtarmak üzere canını ortaya koyanlar eşsiz bir tarih yazıp Türkiye Cumhuriyeti’ni kurdular. 1918 ile 1923 arasında geçen o süreyi ne kadar irdeleseniz de bir şeyler hep eksik kalıyor; çünkü o dönemin tarihi dipsiz bir dünya gibi. Her karakterin kendi hikayesi dillere destan vaziyette!..

Cahilliğimi mazur görün, bilmiyordum; Sakarya Meydan Muharebesi, tarihte aynı zamanda Subaylar Savaşı olarak da anılırmış. Büyüğüm Ferdi Ağabey‘den öğrendim, Sakarya’da çok fazla subayın savaşta ölmesi üzerine Sakarya Meydan Muharebesi, tarihte Subaylar Savaşı olarak da adlandırılmış.

Peki, bakalım Sakarya Meydan Muharebesinde kaç subayımız şehit düşmüş?.. Dünyanın en uzun meydan muharebesi olarak kayıtlara geçen Sakarya Meydan Muharebesinde (Subaylar Savaşı), Türk kuvvetleri 5.713 şehit vermiş. Bu şehitlerin 277‘sinin subay olduğu kayıtlanmış.1 Dr. Selim Erdoğan ise bu sayının çok daha fazla olduğunu iddia ediyor.2

Bu mesele işin dünü.. Meselenin bir de bugünü var.

Resmi kayıtlara göre 277 subayımızın şehit olduğu bir savaş tarihimizde parıl parıl parıldıyor. Bugün ise şehit vermeden yitirdiğimiz, daha fazla subayı kaybettiğimiz günleri hatırlıyoruz.

Hain terör örgütü, FETÖ (Fetullahçı Terör Örgütü), Ergenekon – Balyoz Davaları ve birçok alt dava ile subaylarımızı ordumuzdan uzaklaştırdı. Bir nevi onları ölmeden mezara koydu. Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ bile bu davalardan nasibini aldı.

FETÖ, Kozmik Odaya girerek birçok subayın, askerin hayatını tehdit etti. Ülke geleceğini tehlikeye düşürdü.

FETÖ, son olarak 15 Temmuz Darbe Girişimi ve öncesinde birçok subayın aklını zehirleyerek darbe girişimi ve kalkışmaya neden oldu. Onların orduya ve ülkelerine zarar vermelerini sağladı. Hain olmaları aklımızın ucundan bile geçmeyecekleri hainleştirdi. Subayın gönlümüzdeki yerini sorgulattı. Ordu ve milletin arasını bozmayı hedefledi!..

Sonuç olarak, tarihe altın harflerle kazınan Sakarya Meydan Muhaberesinde kaybettiğimiz 277 subay ile Dünya’ya Bir Subaylar Savaşı kazandırıp gururlanırken, yukarıda FETÖ’nün yaptıkları neticesinde belki de daha çok subayımızı kaybederek Sakarya Meydan Savaşında ölen subaylarımızın bile kemiklerini sızlattık.

Bugün kaybettiğimiz her vatanperver subay, dün ölen diğer vatanperver subayların yetiştirmesidir!..

FETÖ ve onu bugünlere getirenlerin Allah bin belasını versin.

Yaşasın En Büyük Subay, Mustafa Kemal Atatürk.. Onu öldürmek için bugün nefes alanlara dünya dar olsun..

Hatib Minber

Sitemde yayınlanan içeriklerden ilk siz haberdar olun. Ücretsiz olarak bildirim almak için e-posta adresinizi girin. Aboneliği tamamlamak için lütfen e-postanıza gönderdiğim, iletiyi onaylayın.

Print Friendly, PDF & Email

Kaynakça / Dipnotlar

  1. https://www.aydinlik.com.tr/ezilen-dunyanin-da-kutladigi-zafer-sakarya-meydan-savasi-turkiye-eylul-2017-2#4, Erişim Tarihi: 16.01.2021.
  2. https://www.facebook.com/1609516222680906/posts/2040276866271504/, Erişim Tarihi: 16.01.2021.

Bu Yazıya Görüşlerinle Katkıda Bulun!..