Köşe Yazıları

1283 – İÇİMİZDE

13 Mart 1899 .

Bugünden tam 123 yıl önce, Mustafa Kemal, İstanbul’a gelerek 13 Mart 1899 tarihinde Pangaltı’daki Harp Okulu’na kaydoldu. Apolet numarası 1283’tü.

Bu sebeple Harbiyeliler, her yıl 13 Mart’ta geleneksel yoklama esnasında 1283 numarası okunduğunda hep birlikte ayağa kalkarak “İÇİMİZDE” diye haykırırlar. Geçen yıl yapılan törene ait görüntüleri aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Harbiyeliler Atatürk’ü andı: 1283, içimizde…

İÇİMİZDE, kelimesi çok fazla anlam barındırıyor. Kalbimizde yaşadığını, bu ülkenin zor zamanlarında O’nu içimizden çıkartıp sarılmamız gerektiğini resmediyor. Tüm bunlar ve ifade ettiği anlam bakımından daha fazlası bu yurdun insanlarının içinde Mavi Gözlü Bir Devin yattığını belirtiyor.

Tabii Ata’sını içinde yaşatan insanların dışında, Mustafa Kemal Atatürk’e küfreden, onu yobaz, diktatör, ayyaş ve benzeri şekilde kötü ananlarda var.

Atatürk ismini stadyumlardan silmeye çalışan, heykeline bile tahammül edemeyen, ismini duyduğu anda suratını buruşturanlar var.

Hayatı boyunca 3.997 kitap okumuş, 9 kitap yazmış Atatürk’e, iki kitap okuyup, kendilerini alim sanan, hoca sanan kişilerin hakaretleri var. Bu sözde hocalara inanan kişilerin Atatürk hakkındaki cahillikleri var.

Bazı insanların Atatürk’ü anlayamamalarını pek tabii ki anlayabiliyorum. Tarihsel geçmişimizde bu tarz insanların Kurtuluş Savaşı esnasındaki hainliklerini pek tabii ki hatırlıyoruz, o zaman da Atatürk’ü anlayamamışlardı. O’na ihanet etmişlerdi.

Fesiyle ölenler var bu ülkede!

Silah patladığında kaçacak delik arayanların Atatürk’e dayılanmalarına da şahit olduk. Heykelini falan tokatladıklarını gördük, Anıtkabir’e bile laf ettiklerini işittik.

Atatürk’e saldıranların, sonradan Atatürk’e sarıldıklarına çok zaman şahit olduk.

Yazdıkça sinirleniyorum, yazının bağlamından kopuyorum farkındayım.

Özetle, İÇİMİZDE yaşattığımız, her fırsatta düşüncelerine sarıldığımız Mustafa Kemal Atatürk’ü artık İÇİMİZDEN çıkartmanın, o Mavi Gözlü Devi meydana çıkartmanın zamanı gelmiştir.

Atatürkçülüğün Kurtuluş Savaşını vermek, Mustafa Kemal Atatürk takipçilerinin bir zorunluluğu hâline gelmiştir.

Tarih, Bizi hatırlar.

Hatib Minber

Sitemde yayınlanan içeriklerden ilk siz haberdar olun. Ücretsiz olarak bildirim almak için e-posta adresinizi girin. Aboneliği tamamlamak için lütfen e-postanıza gönderdiğim, iletiyi onaylayın.

Print Friendly, PDF & Email

Bu Yazıya Görüşlerinle Katkıda Bulun!..