Köşe Yazıları

Siyasallaşmak ve Siyasallaşmamak Üzerine

Dün, sevdiğim bir aile dostuyla ayak üstü konuştuk. Siyaset ve siyasetçilerle ilgili yaptığımız bu sohbette, kendisi, sürekli siyasetçilerin ön planda olmadığı; sanatçıların, sporcuların, bilim adamlarının ön planda olduğu bir gündemi hayal ettiğini belirtti.

Sıkılmıştı, Recep Tayyip Erdoğan’dan. Sıkılmıştı, Kemal Kılıçdaroğlu’ndan. Sıkılmıştı, Devlet Bahçeli’den.

Hasbelkader denk geldiği, bilmem ne partisinin bilmem ne ilçe başkanının “şu siyasetçiyi tanıyor musun?” sorusundan da, “hadi canım, nasıl tanımazsın?” tepkisinden de bunalmıştı.

O, artık siyasetçileri değil, dedim ya, sanatçıları, bilim adamlarını tanımayı, duymayı arzu ediyordu.

Ben, kendisi için çok üzgünüm; çünkü aile dostumun hayal ettiği dünyayı ayağına getirmek çok kolay değil. Belki, bazı sanatçıları, bilim adamlarını, sporcuları görüyoruz ve duyuyoruz; ancak bu somutlaşan insanların bize gösterilmek istenen insanlar olduğunu unutmamamız gerekiyor. Bu hâkim siyasetin ürünüdür.

Örneğin, sporcu diye bize sunulanların geçmişte kim olduğunu gördük, bugün de görüyoruz. Fesli Kadir’i bize bilim adamı diye yutturmadılar mı? Bir adet akademik makalesi bile olmayanları bilim adamı sanmıyor muyuz? Etrafımızda özde değil, sözde sanatçılar yok mu?

Bu sorunu aşmanın yolu, birbirine tezat gibi görünen siyasallaşmak ve siyasallaşmamak ile ilgilidir. Peki, bu nasıl olacak?

Platon’un efsanevi tespitini paylaşalım: “Politika ile uğraşmayacak kadar akıllı olanlar, daha aptallar tarafından yönetilerek cezalandırılırlar.”

Özetle, politika ile uğraşmamanın cezası sizden daha aptal/kötü/basiretsiz kişilerce yönetilmektir. Bu basiretsizliğe yakalanmamak için politika ile ister istemez haşır neşir olmak durumundayız. Politika ile haşır neşir olmak, illa bir siyasal organizasyon içinde yer almak değildir, politik meselelere ilgi duymak da olayı kurtarmaya yeter. Politika ile uğraşmamak sadece kötülerce yönetilmeyi değil, bu kötülerin kötüsünde boğulmaya da yol açar.

Bu işin siyasallaşmak boyutu. İşin bir de siyasallaşmamak boyutu var.

Televizyonları açtığınızda belli başlı sanatçı, sporcu, bilim adamı ile karşılaşıyor ve asıl görmeniz gerekenleri göremiyor veya daha az görüyorsanız medya siyasallaşmıştır. Belli başlı politikacıları görüyor, belli başlı olayları izliyorsanız ve okuyorsanız medya siyasallaşmıştır.

Yargı sisteminiz, politikanın emri doğrultusunda kararlar veriyor, bağımsız bir durumda bulunmuyorsa yargınız siyasallaşmıştır. Ülkeyi yakanı, yıkanı değil; basit bir tweetle eleştireni suçlu ilan ediyorsa yargınız siyasallaşmıştır.

Kolluk kuvvetleri, sadece bir yere hizmet etmeye meyilli ise kolluk kuvvetleriniz siyasallaşmıştır.

Sanatçınız, bilim adamınız, sporcunuz vb. sürekli aynı siyaseti övüyorsa bunların hepsi siyasallaşmıştır.

Eğitiminiz, cahil yetiştiriyorsa, iktidarın isteklerine göre şekilleniyorsa, öğretmenleriniz cahilse eğitiminiz siyasallaşmıştır.

Kamu kurumlarındaki düzen, herkese yönelik değilse, sosyal adalet belli başlı insanlara göre ise ve ihaleler sadece belli tefecilere kalıyorsa bunların da hepsi siyasallaşmıştır.

İşte bu saydıklarımın hepsinin siyasallaşmaması gerekir. İşin bu boyutu siyasallaşmamak ile ilgilidir.

Peki, o zaman bu tezatı nasıl açıklayacağız veya ortadan kaldıracağız?

Basit, bazen, siyasallaşmamak için siyasallaşmak gerekir.

Yukarıda bahsettim, siyaset ile uğraşmamanın (siyasallaşmamanın) cezası sizden daha aptal/kötü/basiretsiz olanlar (Siyasallaşanlar) tarafından yönetilmektir diye.

O zaman, yukarıda bahsettiğim kurumların siyasallaşmaması için hepimiz siyaset ile uğraşmalıyız. Politika ile ilgilenen politikler olmalıyız.

Yetiştirilen veya yetiştirilmek istenen apolitik (politik olmayan) nesil veya nesiller siyasetin tutsağı olmak zorunda kalır ve çöplük bir hayat içinde yaşamayı kabul ederler.

Apolitik Kalmayın!

(Bu yazı Emrah Özdemir‘e ithaf edilmiştir)

Hatib Minber

Sitemde yayınlanan içeriklerden ilk siz haberdar olun. Ücretsiz olarak bildirim almak için e-posta adresinizi girin. Aboneliği tamamlamak için lütfen e-postanıza gönderdiğim, iletiyi onaylayın.

Print Friendly, PDF & Email

Bu Yazıya Görüşlerinle Katkıda Bulun!..